Airsoft Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

+4
dumping
DarkangeL
yaki
codarossa
8 participanți

In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  codarossa Lun Apr 12, 2010 10:50 am

in ultimele 2 ani de zile a crescut dorinta de a deveni sportivi, de a fi considerati mai mult decat dezaxati mintali cu niste jucarii de copii care se impusca in padurii. Eu sincer privesc problema doar din punctul de vedere politiei, ce gandesc persoane la care povestesc hobbyul meu nu ma intereseaza.
Sincer dupa 2 ani in care se string semnaturii pentru a face din airsoft un sport recunoscut am fost destul de dezamagit sa inteleg ca lucruri nu au luat directia la care ne asteptam. Nu airsoft devine sport, nu jucatorul care se duce in padurii la un pacpac prietenesc e un sportiv, doar persoana care partecipa la evenimente de "patrula airsoft" este un adeverat sportiv al airsoftului. Patrula airsoft este un eveniment organizat in standuri cu probe diferite (tras la tinta, orientare cu busola, capture de flag in 10 oameni tot cuntra timp) care porta semnatura de firma Daciarex. Eu ca magazinul am sponsorizat ultima editia de aim&fire, si sincer nu identifica ce fac eu in fiecare duminica. "Patrula Airsoft" ar trebuie sa fie niste evenimente care completa jocuri de airsoft dar nu poate sa raprezenti airsoftul. Plus ca la conferinta am simtito de la cine se mandrieste ca a jucat in un cimitir de evrei airsoftul o amprenta nazi si de la daciarex o amprenta militara care sincer nu mi au placut. Airsoft e un joc pacific si nu are nevoie de ideologie estremiste sau chiar sa fie incurajat aspecte de genul asta mai ales in presa.
Echipa mea de airsoft, adica prieteni mei de joc sunt deacord cu mine ca nu asta este ce am cautat, deci nu o sa aderam la o federatie care vrea sa faca "patrula airsoft" de la daciarex unice evenimente recunoscute de airsoft.
Vad ca Daciarex continua sa promovezi stand de lansarea grenadei si daca a fost corectat de mai multe ori de catre comunitate, asta ma face sa ma gandesc ca idee inca nu sunt clare pentru toti.

A doua zi a fost "jocul de airsoft", rezultat ... la conferinta niciuno a vorbit 1 minut despre regulament sad bunneth cu care ne luptam in fiecare duminica, si rezultat au fost doar nervi... lupta impotriva incarcatoarele high cap a fost pierduta, ca aia despre meduri si asa mai departe. Dezamagit complet.
Repet eu am contribuat in ultima editie de patrula airsoft din bulbucata dar tot nu mi era clar imagina de ansamblu. Mi sa parut foarte riscanta pozitia a lui Mihai Grosan sa mobilitezi teamleaderi din toata tara intro conferinta unde 30% din prezenti aveau idee clare despre ce era vorba. Multi s au trezit cu "patrula airsoft" in gat. Oameni care au sacrificat timp si bani si nervi (pe drumuri din romania) sa partecipi cu intentia de a deveni perfect "legal" in fata legii, discopera ca trebuie neaparat sa partecipi la evenimenturi de patrula airsoft... deci pana ieri era o persoana relaxata cu un hobby frumos, de astazi este un sportiv cu obligatie economice si sportive.

Echipa mea o sa lucrezi la un alta oportunita de a deveni "legali" nu neaparat sportivi.

Asta e parerea mea, stiu ca o sa mi fac inamici cu declaratii care fac, dar sunt obisnuit sa nu merg unde merg toti pentru ca "asa e".


Ultima editare efectuata de catre codarossa in Lun Apr 12, 2010 11:01 am, editata de 2 ori
codarossa
codarossa
Admin

Mesaje : 1209
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 49
Localizare : acolo unde sigur am necazuri

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  yaki Lun Apr 12, 2010 10:53 am

Corect, sint intru totul de acord, vom cauta si vom gasi o solutie, asta e clar.
yaki
yaki

Mesaje : 1175
Data de inscriere : 28/10/2009
Varsta : 49
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  DarkangeL Lun Apr 12, 2010 11:23 am

Deacord si eu... Airsoft-ul nu se poate reduce doar la cateva incercari sportive la stand...
DarkangeL
DarkangeL

Mesaje : 233
Data de inscriere : 31/10/2009
Varsta : 52
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  dumping Lun Apr 12, 2010 12:00 pm

avand in vedere ca am participat la conferinta, imi exprim si eu punctul de vedere.
jocul de airsoft cu care eu am facut "cunostinta" acum un an si ceva, a fost o "adunatura " de nebuni , care se fugareau cu niste replici si se impuscau cu bile de plastic. mi-a placut ideea de a juca in echipa, convorbirile prin statie atacul si apararea si mai ales satisfactia de a face un "kill". M-a atras toata nebunia asta, drept dovada ca nu am lipsit decat 2 sau 3 duminici de cand am inceput sa joc airsoft.
intrand mai adanc in "sportul" asta, am ajuns sa cunosc si alte detalii, legate de tipurile de replici, ce inseamna un puscas, un dmr, cum arata un saw sau un sniper, ce inseamna un backup (reusit sau nu), cam ce trebuie sa ai la joc pt a face fata cu brio, diferenta dintre padure si cqb, highcap si midcap si dc sunt importante, ma rog toate la un loc au condus la concluzia ca vreau mai mult realism, si in masura posibilitatilor financiare. Concluzia a fost pt mine ca de fapt airsoftul era un fel de "razboi" , diferenta de cel real fiind nivelul de profesionalism si evident replicile cu care se joaca. Ei mie asta mi-a placut si de asta am continuat sa joc airsoft.
A aparut lista de semnaturi, oficializare ca sport. Bun, e ok , sa fie recunoscut ca sport, imi zic, intram si noi in randul lumii.... era normal sa se fac si un congres sa se discute despre asta. si s-a facut. si am fost si noi. si GATA!
Nu revin cu cele spuse de Alex, pt ca aceeasi parere o am si eu despre cele intamplate acolo, chiar asa de tare m-am enervat incat eu am propus sa parasim conferinta, si echipa nova a fost primul team care a plecat ( deh, noi suntem cu 3 coaie). Ulterior am aflat ca au plecat si altii.
Ideea e ca daca am incercat ca jocul nostru de duminica de simulare a unui "razboi", sa il oficializam in scopul de a nu avea probleme cu autoritatile etc, am ajuns sa aflam la congres ca de fapt s-a oficializat altceva, de niste oameni care , au preluat o sarcina si au facut ceea ce ei au dorit ( manati de interese sau nu).
Nu ma mai repet, ideea e ca din acest moment in romania airsoft = patrula , adik o echipa de 6 oameni, trece niste proble contra timp( capturarea steagului, tras la tir, orientare in teren etc), si in functie de rezultatele obtinute ia un punctaj.
Despre ceea ce jucam noi in fiecare duminica nu pot sa zic decat ca a ramas pe dinafara si din moment ce nu are etapele mentionate mai sus ( tir, orientare, etc) nu se numeste airsoft !!!!! deci ce jucam noi nu e airsoft si e in afara legii ca recunoastere oficiala.
sunt curios care e definitia airsoftului in alte tari si care e cea din romania.
in concluzie trebuie sa discutam ce facem cu clubul, cum ne numim, cine suntem si cum se numeste ceea ce jucam duminica!
dumping
dumping
Admin

Mesaje : 738
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 94
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  codarossa Lun Apr 12, 2010 12:08 pm

dumping a scris:( deh, noi suntem cu 3 coaie). Ulterior am aflat ca au plecat si altii.

Precizare 3 coaie fiecare... nu toti trei la un loc afro
codarossa
codarossa
Admin

Mesaje : 1209
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 49
Localizare : acolo unde sigur am necazuri

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  Vladmir Lun Apr 12, 2010 12:55 pm

Airsoftul cel mai fain se joaca la Berget, cel din Romania vad ca "fuge" in alta directie.
Vladmir
Vladmir

Mesaje : 104
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  codarossa Lun Apr 12, 2010 1:28 pm

Profanatorul de cimitiri evreilor Robert a spus ca nu mai trebuie la romani sa merga la berget!
codarossa
codarossa
Admin

Mesaje : 1209
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 49
Localizare : acolo unde sigur am necazuri

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  dumping Lun Apr 12, 2010 1:38 pm

LE- mai nou jocul nostru de duminica se numeste "miuta" sau teambuilding!
dumping
dumping
Admin

Mesaje : 738
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 94
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  mihai.grosan Mar Apr 13, 2010 11:57 am

Vreau sa-mi exercit si eu dreptul la replica, asa cum voi puteati s-o faceti acolo, fara sa plecati mai repde pentru ca v-atienervat din cauza unor prezentari sau discursuri!
Eu il respect pe Alex si tocmai de asta vreau sa se faca inteles clar despre ce vorbim!
Imi pare nespus de rau ca tot ce s-a scris aici este inteles total gresit si nicdecum in spiritul celor dorite de majoritatea dintre noi.

Voi incepe argumentarea mea:
1. Initiera acestui proiect privind recunoasterea airosftului ca sport a plecat din ideea de a fi linistiti ca vom putea juca si maine airsoft.
2. Atunci cand m-am prezentat cu doasrul la ANS documentatia a fost elaborata pe jocul de airsoft si nicidecum pe "Patrula airsoft".
3. Din analiza dosarului oficialii de la ANS mi-au reprosat faptul ca nu exista un regulament sportiv care sa intruneasca urmatoarele elemente:
a. Trebuie sa ai un numar clar de pe teren de membri de fiecare club;
b. Trebuie sa ai probe foarte clare, iar fiecare club trebuie sa aibe misiuni perfect egale;
c. Probele trebuie sa fie cuantificabile si sa nu existe dubii.
d. Trebuie ca squad-urile sa fie vizibile pe traseu. Ex: Fotbalul, atletismul, raliul, boxul, artele martilale, etc toate aceste sporturi pot fi vazute de comisiile de arbitraj, de organizare, media si spectatori.
Si atunci am inteles clar ca "Patrula airsoft" intruneste toate aceste conditii.
M-am prezentat acolo cu acest regulament si a fost acceptat, din punct de vedere teoretic (pana cand au inceput vizionarile), ca avem un regulament sportiv.
4. Dupa ce s-au efectuat vizionarile, la care si Airsoft nova a pus umarul cu sponsorizare si acest aspect este scris negru pe alb de catre publicatia 6 mm si in istoria airsoft-ului, a fost semnat Ordinul cu privire la recunoasterea ramurii de sport airsoft.

Acum ne aflam in situatia de a construi structura juridica a sportului airsoft.
Potrivit legii viitoarea Federatie Romana de Airsoft va avea in componenta Asociatii Judetene si cluburi sportive.

Faptul ca Federatia va elabora norme cu privire la sportul airsoft si va decide calendarul competitional asta nu inseamna ca airsoft-ul in Romania este reprezentat de "Patrula airsoft".
Federatia va sprijini si airsoft-ul ca joc prin diferite moduri:
1. Constientizarea autoritatilor romane cu privire la replicile de airosft;
2. Va interveni atunci cand dreptul unui airsofter este lezat - potrivit normelor emise de federatie;
3. In cazul in care autoritatile romane vor sa reglementeze printr-un act normativ replicile de airsoft, federatia va trebui sa fie invitata in vederea dicutarii si nogocierii acestui aspect. Daca nu vom avea federatie cine ne va apara?
4. Prin atragerea de sponsorizari in vederea organizarii de competitii sportive si event-uri de airsoft;
5. Negocierea cu persoane juridice pentru obtinerea de spatii pentru jocurile de airsoft si competitii sportive.
Etc....

Un alt aspect este cel legat de faptul ca la nivel sportiv nu va exista doar "Patrula de airsoft", ci vom putea adopta si IAPSC, TAPPS, etc. sau alte regulamente pe care federatia le va propune potrivit principiilor sus-mentionate.

Avand in vedere cele scrise mai sus, consider ca nu exista nici un dubiu cu privire la avantajele pe care ni le confera acest statut si totodata, nu exista niciun interes ascuns!

Daca ati fi stat pana la sfarsit si ati fi venit in fata sa puneti intrebari pentru a aintelege exact nu cred ca s-ar fi afirmat ceea ce s-a scris aici.

Eu unul ma simt jignit pentru ca eu am organizat acea sedinta pentru voi, iar voi nu ati profitat de acest lucru, nu ati stat pana la sfarsit ca sa vedeti ce s-a dicutat pana la final si apoinv-ati dat cu parerea fara sa ma intrebati!

Eu va respect in continoare si voi raspunde oricaror nelamuriri pe care le aveti!

Sa auzim de bine!

mihai.grosan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 13/04/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  codarossa Mar Apr 13, 2010 12:58 pm

Mihai sa nu ne intelegi gresit, aici nimeni are ceva cu tine, din contra.
Mi nu mi a placut deloc conferinta, si nici mai departe ce a fost a doua zi. Te spun clar ca "strain" : cand faci o conferinta de genul asta, trebuie sa te asiguri ca toata lumea este pusa la curent in anticip cu continuti explicati in discursuri ne-interactivi, faci parte din organizatia care a realizat acest eveniment deci nu trebuie sa permiti scene de crisma cum au fost. Nota publicitaria mi sa parut evident, asa cum mi sa parut evident interese in organizare aceasta reuniune, care din punctul meu de vedere a fost prematura.
Un discurs initial cu ce ai scris mai sus e mult mai bine in loc sa ma uit la un nazi baut, si la un nazi care se da promotorul de airsoft in romania. Crezi ca face bine la comunitate o poza cu nazi baut intre timp ca face salutul lui hitler? Cu toate embleme de la SS ? Si vreti si acordul politiei nu?
Exista un jucator de footbal profesionist care are voie sa joci cu tshirt cu embleme naziste?
Voi ati organizat reuniune, daca eu m am simtit ofensat si fara rostul acolo, de comun acord cu prieteni mei am plecat. Nu am deranjat conferinta, am fost educati, pur si simplu cu plecarea noastra sa dat parerea negativa la ce a fost. 60 de lei pentru ce a fost oferit e deja un interes, nu pentru tine direct, dar pentru cineva sigur ca da. Cine sa facut publicita din treaba asta a sponsorizat ceva?

Jocul de sibiul a fost cel mai naspa joc care am facut in ultimul an.

Mihai cunosc eforturile care ai facuto si faci in continuare pentru airsoft in tara ta, eu o sa te sustin ca prieten si ca magazin, dar chiar am fost dezamagit.

Airsoftul care joc eu tot nu se incadreaza cu principile mai sus, deci vad lucrurile complicate si tot nu inteleg cum in italia niciuno sa lovit de treaba asta.
codarossa
codarossa
Admin

Mesaje : 1209
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 49
Localizare : acolo unde sigur am necazuri

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  dumping Mar Apr 13, 2010 1:10 pm

mihai, faptul ca noi am parasit "lucrarile" conferintei, nu a fost de dragul de a pleca, sau ca mai stiu eu ce. Ideea a fost ca inainte de conferinta nu ai dat prea multe detalii despre ce se va discuta acolo, in ideea ca vom afla la fata locului. Legat de temele pregatite inainte de congres, noi le-am pregatit in functie de cate informatii am avut ca se va discuta la congres. drept dovada, demersul nostru de a infiinta oficial clubul sportiv nova airsot neamt a inceput din prima zi cand am aflat ca s-a recunoscut airsoftul ca sport. Problema care ne-a deranjat pe noi a fost in principal ca toata discutia de la congres s-a axat pe regulamentul patrulei airsoft facut de dacia rex, in contextul in care noi ( si nu numai clubul nova) trebuie sa recunosti asta, nu jucam asa ceva. Am inteles si incercarea de a nu face interactiva discutia, dar doar din punctul de vedere de a "stapini" sala. Cel putin din punctul meu de vedere era fair play ( apropos de principiul airsoftului) daca incepeai prezentarea ta exact cu faptul ca cei de la minister au cerut un regulament strict si cunatificabil si ca doar cel al patrulei airsoft era disponibil si pe care l-au si acceptat. DAR, pt ca ceea ce jucam noi duminica, nu are INCA un regulament clar si cunatificabil nu a putut fi prins MOMENTAN in dosar dar ca se va putea ulterior introduce, ERA PERFECT.
La coffe brake cand am discutat si cu alti membri ai echipelor toti aveau aceeasi "durere" iar raspunsul care venea era ca airsoft = patrula dacia rex pentru ca are un regulament cuantificabil si ca ce jucam noi duminica nu are nicio legatura cu airsoft, mi-a fost deajuns.
Noi am strans semnaturi tocmai pentru a oficializa miuta noastra de duminica. Ok am inteles ca nu avea un regulament cuantificabil, dar nu poti opri din start o idee de a cunatifica "miuta" asa cum am observat ca au procedat niste "partizani" ai ideii patrula airsoft. Pt ca asa a fost, cel putin la discutiile de la pauza de cafea, se aduceau niste idei, ipoteze de cuantificare a "miutei" si intr-un mod total timpit erau respinse neacceptanduse ideea ca erau la statut de propunere ce necesitau dezvoltate si nu se putea pe loc. De aici tu ai putea sa intelegi ca si miuta poate fi recunoscuta ca airsoft? eu unul, poate sunt mai tamp, dar nu asta inteleg.
Cu riscul ca ma repet, daca din start ai fi prezentat clar aspectele pomenite de mine mai sus, nu se ajungea la discutiile astea interminabile si erau lucrurile clarificate.Dar cum toate discutiile nu pot duce decat la ceva constructiv, incearca sa ei ca si mine partea buna a lucrurilor: si tu si eu mi-am spus oful, am clarificat niste aspecte, infiintarea clubului nostru si a celorlate merge inainte, ulterior va apare si federatia.
Pt viitorul congres in mod sigur e necesara o mai buna organizare, din toate punctele de vedere si evident fara concesii...
PS- si noi am baut vineri seara, dar am stiut sa o facem in asa fel incat la congres sa fim fresh
dumping
dumping
Admin

Mesaje : 738
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 94
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  mihai.grosan Mar Apr 13, 2010 1:11 pm

Bun! Din ceea ce ai scris aici nu mai are nicio legatura cu problemele pe care le-ai enuntat mai sus! Deci inseamna ca Nova airsoft merge pe drumul asta?
In legatura cu partea complicata mie imi pare rau ca e asa dar astea sunt legile in Romania si eu n-am competenta de a le schimba! Pentru aste nu cred ca pot fi tras la raspundere...
Nu s-a dorit ca prin discursurile de inceput sa se faca reclama si congresul n-a avut parte de nicio sponsorizare.
Pur si simplu, potrivit istoriei airsoft-ului in Romania Sven a fost cel care a promovat airsoft-ul in Romania si a fost invitat acolo doar pentru asta si nimic altceva!
imi pare rau ca v-a deranjat!
Iar in rest cu privire la comportamentul celor de acolo, iar nu tine de mine!

mihai.grosan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 13/04/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  codarossa Mar Apr 13, 2010 1:15 pm

Tine de tine in momentul in care tu ai organizat evenimentul.
Si nu am spus ca clubul o sa merga pe drumul asta.
codarossa
codarossa
Admin

Mesaje : 1209
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 49
Localizare : acolo unde sigur am necazuri

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  mihai.grosan Mar Apr 13, 2010 1:16 pm

Eu am mai spuso si o mai spun! Nu am vrut sa sa fac public ordinea de zi pentru a nu aparea discutii inutile si idioate pe asr. Stiti si voi foarte bine ce se intampla acolo. Tocmai de asta am tinut in secret acest lucru.
Discutiile de la acest congres au fost pur informative si nu au avut un caracter imperativ, deoarece nu s-ar fi justificat acest lucru, dat fiind faptul ca nu suntem reprezentanti ai unor cluburi sportive!
Sper sa va intoarceti la ganduri mai bune si sa construim aceasa structura juridica care ne va face numai bine si nu rau!

mihai.grosan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 13/04/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  mihai.grosan Mar Apr 13, 2010 1:17 pm

Tocmai am vornit cu un oficial de la ANST si mi-a spus ca este foarte important ca inainte de a transmite documentele judecatoriei este bine sa fie avizate de catre acestia si cu ocazia asta vom lua si identitatea sportiva, altfel riscam sa ni se respinga dosarul pentru ca in actul constitutiv nu sunt aspecte care placa ANST-ului.
In HG 884 se prevede astfe:
Art. 16. - Ministerul Tineretului şi Sportului avizează constituirea structurilor sportive.
Art. 17. - Cererea pentru acordarea avizului va cuprinde, conform modelului prevăzut în anexa nr. 5, sub sancţiunea nulităţii:
a) pentru persoanele juridice de drept privat fără scop lucrativ:
- numele şi domiciliul persoanelor împuternicite;
- numele/denumirea şi domiciliul/sediul persoanelor fizice sau juridice care se asociază;
- denumirea şi sediul structurii sportive;
- precizarea patrimoniului iniţial;
- numărul şi data autentificării actului constitutiv şi ale statutului;
Art. 18. - La cerere se anexează, sub sancţiunea nulităţii:
a) pentru persoanele juridice de drept privat fără scop lucrativ:
- copie legalizată de pe hotărârea judecătorească definitivă şi irevocabilă de dobândire a personalităţii juridice sau de pe încheierea prin care s-a dispus înscrierea persoanei juridice în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor;
- copie legalizată de pe actul constitutiv şi de pe statut;
- actele doveditoare ale sediului şi patrimoniului iniţial;
b) pentru societăţile comerciale sportive pe acţiuni:
- copie legalizată de pe actul constitutiv şi de pe statut;
- actele doveditoare ale sediului şi capitalului social iniţial;
- copie legalizată de pe Certificatul de înmatriculare la Registrul comerţului;
c) pentru asociaţiile sportive societăţi civile particulare:
- copie legalizată de pe contractul de societate;
- actele doveditoare ale sediului/aporturilor;
d) pentru cluburile sportive persoane juridice de drept public:
- actul de dispoziţie al organului administraţiei publice centrale sau locale în baza căruia funcţionează;
- actul de dispoziţie care stabileşte pe lângă activitatea de învăţământ şi activităţi de selecţie, pregătire şi participare la sistemul competiţional naţional;
- dovada sediului.
Dupa cum se vede mai sus teoretic nu trebuie facuta aceasta procedura, respectiv sa dam inainte de hotararea judecatoreasca actul constitutiv la aviz, dar daca ceva nu corespunde potrivit criteriilor ANST exista posibilitatea respingerii dosarului si va fi nevoie de modificarea actului constitutiv. Asta inseamna alergatura aiurea iar pe la instante etc.

Pentru cei care au deja infiintat un club sportiv va rog sa depuneti actele la ANST si sa vedem daca sunt ok si va promit tot sprijinul meu, in cazul in care apar probleme.
Eu voi trimite un model de statut si act constitutiv pentru avizare si daca va fi ok atunci toata lumea il va folosi!
E bine totusi ca am aflat acest lucru!

mihai.grosan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 13/04/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  codarossa Mar Apr 13, 2010 1:25 pm

Deci dupa tine e mai bine asa? Sa fie acum lumea nemultumita si nervoasa ? Nu era mai bine pentru cine a venit din costanta sau din neamt sa stie exact pentru ce a venit? Nu condivid acest comportament. Daca nu era ASR locul potrivit se poate gasi alta calea de a informa lumea fara sa dea bani aiurea in timpul de criza. Sa ascundi chestia asta sa nu ai discuti pe asr, chiar mi se pare total gresit. Mie personal mi a costat 400 de lei distractia, preferam sa citesc timp de o luna argumenti din conferinta si parerile de celalti cluburi.
codarossa
codarossa
Admin

Mesaje : 1209
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 49
Localizare : acolo unde sigur am necazuri

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty re: patrula & extremism

Mesaj  zmolem Vin Apr 16, 2010 1:35 pm

directia in care o ia airsoftul datorita "eforturilor" unor sau mai bine zis unei persoane este una total gresita... airsoftul nu este patrula militara... airsoftul nu este extremism mai exact nazism... daca unii isi inchipuie ca a accepta astfel de manifestari jegoase (scuzati-mi expresia dar sunt oripilat) atunci eu ma dezic de acele persoane... sunt militar angajat, si am parte de destule patrule militare la lucru si nu imi doresc ca jucator de airsoft sa fiu obligat sa particip la asa zise curse contra cronometru cu busola in mana. ca militar si ca om imi repugna ideea de nazism... si am de gand sa port o lupta acerba pentru excluderea persoanelor care afiseaza asemenea credinte extremiste din randul practicantilor de airsoft... prefer ca airsoftul sa ramana un hobby decat o patrula militara... prefer sa raman un jucator decat un sportiv... prefer sa raman om decat nazist si profanaor de morminte... e o batjocura ceea ce se intampla la momentul actual in airsoftul romanesc...
reprezint USLA Oradea si parerea mea e aceeasi cu a echipei mele si o sustin...


din motive medicale nu am putut participa la congres... si initial imi parea rau... acum, sincer, ma bucur ca n am fost...

zmolem

Mesaje : 7
Data de inscriere : 16/04/2010
Localizare : oradea

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  lilian Vin Apr 16, 2010 5:57 pm

nu ai pierdut nimic mihai ,,, la sibiu mare dezamagire
respect pentru organizatorul mihai grosan
esti binevenit pe forumul nostru
lilian
lilian

Mesaje : 33
Data de inscriere : 17/11/2009
Varsta : 51
Localizare : prin precista pe undeva

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  mihai.grosan Lun Apr 19, 2010 1:51 pm

codarossa a scris:Deci dupa tine e mai bine asa? Sa fie acum lumea nemultumita si nervoasa ? Nu era mai bine pentru cine a venit din costanta sau din neamt sa stie exact pentru ce a venit? Nu condivid acest comportament. Daca nu era ASR locul potrivit se poate gasi alta calea de a informa lumea fara sa dea bani aiurea in timpul de criza. Sa ascundi chestia asta sa nu ai discuti pe asr, chiar mi se pare total gresit. Mie personal mi a costat 400 de lei distractia, preferam sa citesc timp de o luna argumenti din conferinta si parerile de celalti cluburi.
Sincer imi pare nespus de rau ca tu ai o astefel de atitudine fata de mine! Chiar nu ma asteptam de la tine...
Dar din nefericire nu poti multumi pe toata lumea si imi pare chiar rau ca tu n-ai fost printre persoanele cate de cat multumite! Si cand spun multumite nu ma refer la congres si la ideea de a ne strange cu totii si de a incerca sa intelegem in ce moment ne aflam vizivi de airsoft si ce urmeaza sa facem mai departe!
Cu respect Mihai!

mihai.grosan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 13/04/2010
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  Vladmir Lun Apr 19, 2010 2:39 pm

Hai gata ca ajunge.
Topic closed.


LE: How to train your dragon, super tare filmul a must.
Vladmir
Vladmir

Mesaje : 104
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  codarossa Lun Apr 19, 2010 3:06 pm

ne am lamurit la tel, deci pot sa inchid topicul.

Mihai Grosan a urmarit unice proceduri posibili sa faca airsoft un sport, din cauza galagie nu prea sa inteles din prima. Mi a placut si punctul de vedere a zmolem.
No Nazi in airsoft please.
codarossa
codarossa
Admin

Mesaje : 1209
Data de inscriere : 27/10/2009
Varsta : 49
Localizare : acolo unde sigur am necazuri

Sus In jos

Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica) Empty Re: Airsoft Sport ... asta e directia corecta? (Discutie publica)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum